Jak powstają napisy do filmów?
Końcowe napisy do filmu to praca kilku osób
Napisy do filmu może wykonać jedna osoba lub nawet generator napisów. Automatyczna transkrypcja nie daje jednak zadowalających efektów, dlatego jeśli z niej korzystamy, to tylko jako pomoc w pracy, a nie zastępstwo pracy człowieka.
Zauważyliśmy jednocześnie, że dużo lepsze efekty osiąga się dzięki pracy zespołowej, dlatego nad napisami do filmu często pracuje u nas kilka osób. Ma to wiele zalet, a główna jest związana z tym, że w trakcie długiej pracy w skupieniu z czasem spada koncentracja. Zobacz, jak przebiega przygotowanie napisów do Twojego filmu.
Twoje napisy w czterech krokach:
1. Transkrypcja
Rola osoby dokonującej transkrypcji polega na spisanie treści słyszanego tekstu i zapisania go w przyjaznej do odbioru formie. Czasami pomaga w tym płatne oprogramowanie dokonujące automatycznej transkrypcji, która następnie jest sprawdzana i poprawiana.
2. Korekta
Korektor sprawdza tekst pod kątem błędów językowych i stylistycznych, a także dostosowuje tekst do wytycznych projektu. W zaawansowanych projektach może przypisać też kolory poszczególnym aktorom lub wykonać inne prace pomocnicze, mające na celu przygotowanie tekstu do tłumaczenia lub adaptacji do specyfikacji.
3. Dostosowywanie kodów czasowych
Dostosowanie kodów czasowych jest u nas wykonywane ręcznie i polega na podzieleniu napisów w odpowiednich miejscach. W przeciwieństwie do automatycznego podziału takie napisy są czytelniejsze, ponieważ zdania dzielone w przemyślanych miejscach tworzą logiczną całość.
4. Sprawdzanie jakości
i wysyłka gotowego pliku.
Każdy plik przed wysłaniem jest sprawdzany z wykorzystaniem profesjonalnych narzędzi w poszukiwaniu błędów w tekście i napisach, które mogły się pojawić podczas dostosowywania kodów czasowych. Po ich wyeliminowaniu plik w odpowiednim formacie zostaje przesłany do zleceniodawcy, łączony z plikiem wideo lub publikowany w serwisie, na którym zostało umieszczone nagranie.
Dowiedz się więcej o napisach
z naszego bloga.
Z myślą o Was zebraliśmy dodatkowe informacje o tworzeniu napisów. Na naszym blogu znajdziesz odpowiedzi na pytania: kiedy warto korzystać z generatora napisów, jak bezpłatnie przyspieszyć samodzielną transkrypcję, jakich napisów wymaga Netflix i wiele innych ciekawych tematów. Zajrzyj na bloga, aby dowiedzieć się więcej.