Czy wiesz, że napisy do filmu możesz wtopić całkowicie bezpłatnie? Dlatego nasza firma robi to bezpłatnie na życzenie klienta. Dodatkowo postanowiliśmy podzielić się wiedzą, jak można to zrobić samodzielnie. Pokażemy też program do wtapiania napisów w film.
Po co wtapiać napisy do filmu?
Wtapianie napisów do filmu – zwane również „hardcodingiem” napisów – czyli ich trwałe zintegrowanie z obrazem wideo, umożliwia kompatybilności napisów niezależnie od urządzenia czy platformy, na której film będzie odtwarzany. Jest to szczególnie ważne, gdy film będzie udostęniany na różnych nośnikach. Różnorodność wymagań dotyczących formatów plików może bowiem powodować problemy z odtwarzaniem zewnętrznych plików tekstowych.
Bezpieczeństwo
Innym powodem wtapiania napisów jest ochrona przed ich modyfikacją. Gdy napisy stają się integralną częścią obrazu, znacznie trudniej jest je usunąć lub zmienić. Jest to istotne z punktu widzenia ochrony praw autorskich oraz zachowania integralności tłumaczenia lub innego tekstu, który powinien pozostać niezmieniony podczas wyświetlania filmu.
Formatowanie napisów wtopionych w film
Wtapianie napisów daje również większą kontrolę nad estetyką. Można precyzyjnie dostosować ich wygląd — czcionkę, kolor, rozmiar, a nawet umiejscowienie na ekranie. To ważne, gdy chcemy, aby napisy idealnie komponowały się z wizualnym stylem filmu, stając się jego integralną częścią, a nie tylko dodatkiem. Napisy dodawane do filmu w formie oddzielnego pliku zazwyczaj są wyświetlane na czarnym, kontrastowym, tle.
Uwaga!
Możesz wtopić dowolne napisy do filmów. W ramach usług tworzymy i na zamówienie wklejamy:
– napisy do filmów na YouTube
– napisy do rolek
– i inne.
Tworzymy też samą transkrypcję oraz teksty na bloga.
Możliwe problemy techniczne
Warto również wspomnieć, że wtapianie napisów pomaga uniknąć problemów technicznych, takich jak desynchronizacja z obrazem wideo. Kiedy napisy są wtopione, zawsze będą idealnie zsynchronizowane, co eliminuje ryzyko, że pojawią się za wcześnie lub za późno w stosunku do dialogu.
Ryzyko związane z wtapianiem napiów do filmu
Oczywiście, decyzja o wtapianiu napisów ma też swoje wady, jak na przykład brak możliwości ich wyłączenia czy zmiany języka. Jednak w wielu przypadkach, zwłaszcza tam, gdzie istotna jest wszechstronność i estetyka, wtapianie napisów okazuje się najlepszym rozwiązaniem.
Programy do wtapiania napisów do filmu
Popularnym bezpłatnym programem do wtopienia napisów w film jest Subtitle Edit. Program ten obsługuje wszystkie popularne formaty napisów. Pozwala także w pewnym stopniu modyfikować wygląd subtitli. Na przykładzie tego oprogramowania pokażemy, jak w prosty sposób wtopić napisy do filmu. Warto jednak wiedzieć, że opcję wtapiania napisów posiada niemal każdy popularny program do edycji wideo, w tym:
- Davinci Resolve
- CapCut
- i inne.
Opcja ta jest też dostępna w generatorach napisów, takich jak HappyScripe, ale zazwyczaj płatna. Wtapianie napisów w takich miejscach zwykle nie daje możliwości ich stylizacji i często jest nieproporcjonalnie drogie.
Jak wtopić napisy do filmu z pomocą Subtitle Edit?
W programie Subtitle Edit opcja wtapiania napisów dostępna jest z poziomu edytora. Aby z niej skorzystać wystarczy:
- Wgrać wideo.
- Wgrać napisy.
- Kliknąć Płomień zaznaczony na screenie.
Po kliknięciu tej opcji otwiera się okno, które umożliwia drobną korektę wizualną napisów. W jej ramach możesz wybrać rozmiar czcionki, przezroczystość i kolor pola pod napisami, kolor tekstu czy jego umiejscowienie. Następnie klikasz „generuj” i czekasz. Szybkość wtopienia napisów zależy od parametrów technicznych Twojego komputera oraz długości nagrania.