Tworzenie napisów do filmów za pomocą Notatnika to metoda, która może się wydawać nieco archaiczna, lecz wciąż jest skuteczna i przede wszystkim dostępna dla każdego. Większość napisów do filmów powstaje w formacie SRT. Jest on powszechnie akceptowany i prosty. Każdy wpis w pliku SRT zawiera numer sekwencji, czas pojawienia się i zniknięcia napisu na ekranie, tekst dialogu oraz pustą linię oddzielającą poszczególne wpisy. Obrazuje to pojedynczy wpis w notatniku zaprezentowany poniżej.

1
00:00:01,000 --> 00:00:04,000
Witaj świecie!

Napisy do filmu w Notatniku krok po kroku

Gdy otworzymy Notatnik, możemy zacząć od wpisania numeru sekwencji (w powyższym kodzie cyfra „1”), a następnie dodajemy odpowiednie czasy rozpoczęcia i zakończenia (w naszym przykładzie „00:00:01,000 –> 00:00:04,000”) dla każdej linii dialogowej. Tekst dialogu wpisujemy od razu po czasach, a całość zamykamy pustą linią.

Synchronizacja napisów z filmem wymaga precyzji, dlatego warto odtwarzać film i zapisywać odpowiednie czasy, używając odtwarzacza multimedialnego takiego jak VLC, który pozwala na dokładne śledzenie czasu trwania filmu.

Tip: Używaj odtwarzacza filmowego z funkcją pokazywania dokładnego czasu (np. VLC), aby łatwiej synchronizować napisy z akcją na ekranie.

Zapisywanie napisów do filmu w Notatniku

Kluczowym momentem jest zapisanie napisów stworzonych w notatniku. Wybierając opcję „Zapisz jako” w Notatniku, należy pamiętać, aby w nazwie pliku dodać rozszerzenie .srt, a w typie pliku wybrać „Wszystkie pliki”. To sprawi, że plik zostanie prawidłowo rozpoznany przez odtwarzacze filmów.

Poniżej przedstawiamy, jak powinno wyglądać rozszerzenie pliku (.srt) oraz jaki typ pliku wybrać podczas zapisywania napisów do filmu stworzonych w notatniku.

Nazwa pliku: mojfilm.srt
Typ pliku: Wszystkie pliki

Tip: Podczas zapisywania pliku napisów w Notatniku, zawsze wybieraj „Wszystkie pliki” jako typ pliku, aby móc ręcznie dodać rozszerzenie .srt.

Jak przyspieszyć tworzenie napisów w Notatniku?

Istnieje kilka sposobów, które ułatwią i przyspieszą tworzenie napisów w Notatniku. Pierwszy z nich to używanie skrótów klawiszowych. Jednym z ważniejszych jest Ctrl+S , który wykorzystujemy do szybkiego zapisywania pliku.

Zobacz też:  Jak stworzyć napisy do filmu?

Jeśli film zawiera powtarzające się frazy, warto je kopiować i wklejać, modyfikując jedynie czasy pojawienia się napisów.

Warto również dbać o poprawność gramatyczną i interpunkcyjną od samego początku transkrypcji. Pozwoli to uniknąć wielokrotnego wracania do tego samego materiału

Tip: Kopiowanie i wklejanie powtarzających się fraz może znacznie przyspieszyć proces tworzenia napisów.

Na koniec warto ponownie odtworzyć film z nowo utworzonymi napisami, aby upewnić się, że wszystko zostało właściwie zsynchronizowane, a napisy są czytelne. Choć Notatnik oferuje tylko podstawowe narzędzia, to dzięki nim możemy sprawnie i bez zbędnych kosztów tworzyć napisy do naszych ulubionych filmów.

Czy tworzenie napisów w Notatniku ma sens?

Do tworzenia dłuższych napisów Notatnik nie jest najlepszym rozwiązaniem. Służą do tego płatne i bezpłatne programy. Warto jednak znać to narzędzie, gdyż niemal każdy plik z napisami do filmu można otworzyć w Notatniku i edytować.

Jeśli nie chcesz samodzielnie wykonywać transkrypcji możesz zlecić ją nam. Sprawdź cennik napisów do filmów i zamów wysokiej jakości napisy w konkurencyjnej cenie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz