Napisy do filmu możesz dodać na dwa sposoby. Pierwszy z nich to wykorzystanie pliku z napisami i uruchomienie go wraz z nagraniem wideo. Drugi to wklejenie napisów do filmu na stałe. Oba rozwiązania mają swoje zalety i oba możesz wykonać, jeśli otrzymałeś plik .srt lub podobny. Jeśli go nie posiadasz, to albo możesz go stworzyć, albo wykorzystać oprogramowanie, które pozwoli na montaż wideo z napisami. Wszystkie cztery warianty omówimy w tym artykule.

Uwaga!

Artykuł zawiera ogólne informacje, jak dodać napisy do filmu w standardowych sytuacjach. Temat ten obszernie omawiamy na poszczególnych przypadkach w kategorii „dodawanie napisów do filmu„. W ramach kategorii odpowiedzieliśmy już na takie pytania jak:

Jeśli interesuje Cię któryś z tych tematów, to zapraszamy do zapoznania się z dedykowanymi artykułami.

Mam plik .srt – jak dodać napisy do filmu?

Plik .srt zawiera napisy do filmu, które można wykorzystać w wielu mediach. Ten rodzaj plików jest obsługiwany zarówno przez większość odtwarzaczy wideo, jak i przez portale społecznościowe takie jak Facebook, YouTube, TikTok itp. Jeśli zatem chodzi o dodanie napisów do portalu streamingowego lub medium społecznościowego, to wystarczy wejść w edytor wideo i znaleźć opcję napisy. Ostatnim krokiem jest wczytanie pliku zapisanego na dysku z pomocą przycisku „Wybierz plik” lub podobnego.

YouTube

Na przykład na YouTube wygląda to tak:

Instrukcja dodawania napisów do filmu na YouTube

Facebook

Z kolei na Facebooku dodawanie napisów do filmu wygląda tak:

Instrukcja dodawania napisów do filmu na Facebooku

Kompletna instrukcja dla poszczególnych mediów została opublikowana w odrębnych wpisach.

Jak dodać napisy do filmu do odtwarzacza wideo na komputerze?

Niektóre programy na komputerze mogą automatycznie znaleźć napisy do filmu, jeśli będą one

  • umieszczone w tym samym folderze co plik wideo
  • i oba pliki będą miały tę samą nazwę (będą się różniły jedynie rozszerzeniem pliku).

Jeśli jednak to po włączeniu filmu napisy nie zostały dodane automatycznie, musisz dodać je samemu. Aby to zrobić, wykonaj następujące kroki:

  1. Znajdź ikonkę napisów na dole programu do odtwarzania plików wideo i ją kliknij.
  2. Sprawdź, czy lista plików z napisami jest pusta. Jeśli nie, to wybierz odpowiedni plik, a jeśli tak, to wybierz opcję „wybierz plik z napisami” lub podobną (np. wybierz plik).
  3. Wyszukaj plik z napisami na komputerze i wczytaj go.

Na przykład domyślnym Odtwarzaczu Multimedialnym Windowsa opcja dodawania napisu do filmów jest umieszczona z prawej strony na dole ekranu i wygląda tak:

Instrukcja, jak dodać napisy do filmu w odtwarzaczu multimedialnym

Dla niektórych programów (np. dodawanie napisów w VLC) stworzyliśmy odrębne poradniki. Jeśli więc nie znalazłeś tutaj odpowiedzi na swoje pytanie, skorzystaj z wyszukiwarki wpisując nazwę programu, do którego chcesz dodać napisy do filmu.

Jak dodać własne napisy do filmu?

Może się zdarzyć tak, że producent nie udostępnił napisów do filmu w Twoim języku. Wówczas możesz chcieć dodać własne napisy, np. pobrane z sieci. Schemat postępowania w przypadku odrębnego pliku jest dokładnie taki sam, jak pisaliśmy powyżej.

Jeśli jednak chcesz nadpisać napisy wtopione w film, będziesz musiał wykorzystać inne programy. Do dodania własnych napisów do filmu sprawdzają się na przykład: DaVinci Resolve, Adobe Premiere Pro, Subtitle Edit lub inne, które pozwalają na wklejenie napisów na stałe w estetycznej ramce. Każdy z wymienionych programów pozwala na wczytanie pliku SRT. Jest to wygodne, gdyż napisy będą już znajdowały się we właściwych miejscach. Twoim zadaniem będzie jedynie dostosowanie ich wyglądu i ewentualnie dodanie animacji.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz