Napisy do filmu możesz dodać na dwa sposoby. Pierwszy z nich to wykorzystanie pliku z napisami i uruchomienie go wraz z nagraniem wideo. Drugi to wklejenie napisów do filmu na stałe. Oba rozwiązania mają swoje zalety i oba możesz wykonać, jeśli otrzymałeś plik .srt lub podobny. Jeśli go nie posiadasz, to albo możesz go stworzyć, albo wykorzystać oprogramowanie, które pozwoli na montaż wideo z napisami. Wszystkie cztery warianty omówimy w tym artykule.

Uwaga!

Artykuł zawiera ogólne informacje, jak dodać napisy do filmu w standardowych sytuacjach. Temat ten obszernie omawiamy na poszczególnych przypadkach w kategorii „dodawanie napisów do filmu„. W ramach kategorii odpowiedzieliśmy już na takie pytania jak:

Jeśli interesuje Cię któryś z tych tematów, to zapraszamy do zapoznania się z dedykowanymi artykułami.

Mam plik .srt – jak dodać napisy do filmu?

Plik .srt zawiera napisy do filmu, które można wykorzystać w wielu mediach. Ten rodzaj plików jest obsługiwany zarówno przez większość odtwarzaczy wideo, jak i przez portale społecznościowe takie jak Facebook, YouTube, TikTok itp. Jeśli zatem chodzi o dodanie napisów do portalu streamingowego lub medium społecznościowego, to wystarczy wejść w edytor wideo i znaleźć opcję napisy. Ostatnim krokiem jest wczytanie pliku zapisanego na dysku z pomocą przycisku „Wybierz plik” lub podobnego.

YouTube

Na przykład na YouTube wygląda to tak:

Instrukcja dodawania napisów do filmu na YouTube

Facebook

Z kolei na Facebooku dodawanie napisów do filmu wygląda tak:

Instrukcja dodawania napisów do filmu na Facebooku

Kompletna instrukcja dla poszczególnych mediów została opublikowana w odrębnych wpisach.

Jak dodać napisy do filmu do odtwarzacza wideo na komputerze?

Niektóre programy na komputerze mogą automatycznie znaleźć napisy do filmu, jeśli będą one

  • umieszczone w tym samym folderze co plik wideo
  • i oba pliki będą miały tę samą nazwę (będą się różniły jedynie rozszerzeniem pliku).
Zobacz też:  Jak dodać napisy do filmu na YT?

Jeśli jednak to po włączeniu filmu napisy nie zostały dodane automatycznie, musisz dodać je samemu. Aby to zrobić, wykonaj następujące kroki:

  1. Znajdź ikonkę napisów na dole programu do odtwarzania plików wideo i ją kliknij.
  2. Sprawdź, czy lista plików z napisami jest pusta. Jeśli nie, to wybierz odpowiedni plik, a jeśli tak, to wybierz opcję „wybierz plik z napisami” lub podobną (np. wybierz plik).
  3. Wyszukaj plik z napisami na komputerze i wczytaj go.

Na przykład domyślnym Odtwarzaczu Multimedialnym Windowsa opcja dodawania napisu do filmów jest umieszczona z prawej strony na dole ekranu i wygląda tak:

Instrukcja, jak dodać napisy do filmu w odtwarzaczu multimedialnym

Dla niektórych programów (np. dodawanie napisów w VLC) stworzyliśmy odrębne poradniki. Jeśli więc nie znalazłeś tutaj odpowiedzi na swoje pytanie, skorzystaj z wyszukiwarki wpisując nazwę programu, do którego chcesz dodać napisy do filmu.

Jak dodać własne napisy do filmu?

Może się zdarzyć tak, że producent nie udostępnił napisów do filmu w Twoim języku. Wówczas możesz chcieć dodać własne napisy, np. pobrane z sieci. Schemat postępowania w przypadku odrębnego pliku jest dokładnie taki sam, jak pisaliśmy powyżej.

Jeśli jednak chcesz nadpisać napisy wtopione w film, będziesz musiał wykorzystać inne programy. Do dodania własnych napisów do filmu sprawdzają się na przykład: DaVinci Resolve, Adobe Premiere Pro, Subtitle Edit lub inne, które pozwalają na wklejenie napisów na stałe w estetycznej ramce. Każdy z wymienionych programów pozwala na wczytanie pliku SRT. Jest to wygodne, gdyż napisy będą już znajdowały się we właściwych miejscach. Twoim zadaniem będzie jedynie dostosowanie ich wyglądu i ewentualnie dodanie animacji.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz