Istnieją dwa sposoby na to, jak wstawić napisy do filmu na YouTube. Pierwszym z nich jest dodanie pliku z napisami, a drugim wtopienie napisów w film. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. W tym wpisie wyjaśnimy, jak wykorzystać obie metody, aby napisy pojawiały się w Twoim filmie na YT.
Wstawianie napisów do filmu na YouTube z pliku
Aby wstawić napisy do filmu na YouTube musisz zalogować się do panelu studio.youtube.com. Następnie wybierz zakładkę „Treści” z menu bocznego, znajdującego się po lewej stronie.
W następnym kroku musisz wybrać wybrać film, do którego chcesz dodać napisy.
W trzecim kroku kliknij przycisk „napisy” w menu po prawej stronie.
Teraz wstawić napisy do filmu na YouTube, wgrywając plik z napisami. Zwróć uwagę, że na dole masz też możliwość ustawienia języka filmu.
Porada!
YouTube przyjmuje pliki w różnym formacie. Mimo to na ten moment najpopularniejszym typem plików jest .srt. Napisy do filmów z YouTube zamówisz klikając w ten link.
Wstawianie napisów do filmów na YouTube na stałe
Wstawianie napisów do filmów na YouTube na stałe pozwala na dostosowanie ich wyglądu w programie do edycji wideo. Dlatego niektórzy decydują się na tę formę napisów, zwaną napisami otwartymi. Najprostszym sposobem przygotowania takich napisów jest:
- Wykonanie napisów zamkniętych, np. w formacie .srt.
- Dodanie ich do edytora plików wideo, np. DaVinci Resolve
- Edytowanie napisów i zakodowanie ich w obrazie.
Wstawianie napisów do filmu bezpośrednio z poziomu edytora wideo zazwyczaj jest zbyt czasochłonne. Opłacalne staje się tylko wtedy, gdy chcemy dodać tekst jedynie do części nagrania, np. do wstępu. Jeśli potrzebujesz firmy, która przygotuje dla Ciebie napisy, zapraszamy do kontaktu.
Jak wstawić napisy do filmów na YouTube – na stałe czy z pliku?
Aby w pełni wykorzystać potencjał YouTube, zazwyczaj bardziej opłaca się wstawić napisy z pliku. Ma to kilka zalet:
- filmy są oznaczone jako nagrania z napisami,
- YouTube automatyczne dodaje transkrypcję obok nagrania, co może znacząco wpłynąć na widoczność filmu w YouTube i wynikach organicznych Google,
- napisy domyślnie są uruchamiane na podglądzie wideo, w którym nie słychać dźwięku,
- użytkownik w każdej chwili może wyłączyć napisy.
Pamiętaj, że zawsze możesz wykorzystać napisy otwarte (wtopione w wideo) do najciekawszych momentów filmu, a niezależnie od tego wstawić plik z napisami w formacie .srt na YouTube.